ÜNNEPI FILMEK: MIT NÉZZEN A CSALÁD? [+VIDEÓ]
Egy jól megválasztott film vagy tévéműsor segít meghitt hangulatot teremteni az ünnepi időszakban, a közös mozizás ugyanis lehetőséget ad az érzelmi feltöltődésre. Fontos azonban figyelembe venni a családtagok életkorát és érdeklődési körét, hogy mindenki számára élvezhető legyen az élmény. Az ünnepi filmnézésről beszélgettünk a Család-barátban.
Három dolog jön:
1. A beszélgetés YouTube-linkje 2. Az interjú leirata 3. Felmérés a karácsonyi filmnézésről
Videó: DUNA | Család-barát | 2024. december 20.
RIPORTER: A karácsonyi mozik világával foglalkozunk, hogy miért is emelik ezek a filmek ilyenkor annyira a lelkünket. Miért vágyunk a karácsonyi filmekre? Dudás Viktor filmszakértőt és F. Takács István pszichológus, egyetemi tanárt köszöntöm. Honnan lehet megközelíteni a karácsonyi filmek lélektanát? F. TAKÁCS ISTVÁN: Kiemelt ünnep a karácsony. Egy specifikus emberi érzelmet, a szeretetet, és ezzel összefüggésben az emberi kapcsolatokat ünnepeljük ilyenkor. Jó lenne azt gondolni, hogy ezen a téren minden rendben van, és ez az ünnep egy idilli, pozitív időszak. De a valóság azt mutatja, hogy sokan nagyon különböző módon viszonyulunk a szeretethez. Azt szoktam mondani, hogy
a karácsony egy erős tükröt állít az emberi kapcsolatok elé.
Amikor leülünk egy karácsonyi filmet nézni, az olyan, mintha szembesülnénk a saját érzelmi helyzetünkkel. Van, aki ezt pozitívan éli meg, és szereti ezeket a filmeket, míg másoknál ellenállást vált ki.
DUDÁS VIKTOR: Annyira sokszínű világban élünk, hogy gyakorlatilag bárkinek bármi lehet a kedvenc karácsonyi filmje. Én mostanában inkább arra ösztönzöm a hallgatóságot, hogy együtt nézzünk valamit. Mindegy, hogy mi az, amit nézünk, lehet az akár a Die Hard, a Gyűrűk Ura vagy egy régi klasszikus – a lényeg, hogy közös élmény legyen.
Az igazán nagy klasszikus karácsonyi filmek, mint például a Reszkessetek, betörők!, a Holiday vagy az Igazából szerelem azért maradtak máig népszerűek, mert közös emlékeket idéznek fel.
Ezek azért melengetik a szívünket, mert az első megtekintésükhöz kellemes élmények kötődnek.
De például az is teljesen érthető, ha valaki karácsonykor mondjuk Bujtor István-filmeket vagy a BBC Büszkeség és balítélet feldolgozását nézi. Édesanyám például minden évben a Sissi-t nézi meg Romy Schneiderrel. Számára ez már szerves része a karácsonyi rituálénak.
RIPORTER: Viktor, tudnál még ilyen filmeket ajánlani? Például nekem eszembe jutott az Emberek a havason. Mi azt minden évben megnézzük. De sok olyan film is van, amely nem a mézes-mázas, tökéletes amerikai csodavilágot mutatja, hanem inkább a rideg valóságot.
DUDÁS VIKTOR: Karácsonykor például gyakran műsorra kerül az Abigél. Szabó Magda történetei az emberi kapcsolatokról és a szeretet fontosságáról szólnak, és ez ilyenkor nagyon sokat tud adni. Karácsonykor, amikor lelassul és lecsendesedik az életünk, ezek a filmek különösen értékesek lehetnek. Egy nagymama például leülhet az unokájával, és együtt nézhetik meg. Az ilyen közös élmények életre szóló emlékeket teremtenek.
RIPORTER: Pszichológusként mit tudsz leszűrni abból, ha valaki elmondja, mi a kedvenc karácsonyi filmje?
F. TAKÁCS ISTVÁN: Az is árulkodó például, hogy milyen viszonyban vagyunk ezekkel a történetekkel. Ha valaki elmesél egy karácsonyi filmélményt, az sokat elárulhat az illető korai élményeiről, a kötődésekről, a biztonságérzetről, és az érzelmek kifejezéséről. Ezeket az élményeket és érzelmi igényeket felnőttkorunkban is visszük magunkkal.
Karácsonykor szeretünk visszamenni gyerekbe, keressük azt a boldog spontán gyereket, aki még a felhőtlen karácsonyokat élte meg.
Egy esti családi filmnézés ezt az élményt is előhozhatja. Valójában teljesen mindegy, hogy mi a film témája, hiszen az az élmény, amit hozzá kapcsolunk, sokkal fontosabb.
RIPORTER: Nagyon igaz! Én például a karácsonyi időszakban szívesen nézem a szirupos filmeket, miközben év közben nem tudom végignézni ezeket...
F. TAKÁCS ISTVÁN: Itt felmerül az is, mit tegyünk azzal, aki nem szereti a karácsonyt. Én mindig azt mondom: először is fogadjuk el, és kérdezzük meg, hogy miért nem szereti. A karácsonyi rituálék, az együttlét, a szeretetkapcsolatok mögött gyakran mélyebb problémák húzódnak meg.
Vannak, akik nem tudnak megnézni bizonyos filmeket, mert azok a gyerekkori karácsonyokra emlékeztetik őket, és olyan frusztrációt ébresztenek, amivel nem szívesen szembesülnek. De az emberi érzésvilágokban az a nagyon érdekes, hogy lehet, hogy valaki pont azért szereti ezeket a filmeket, mert van velük valami problémája, és akkor, ott, arra a másfél órára legalább egy kicsit megélheti, feldolgozhatja ezeket az érzéseket.
Felmérés: mit néznek a magyarok
A magyar férfiak kevésbé szeretik a karácsonyi filmeket, mint a nők – ez derült ki az Europion reprezentatív felméréséből. Még mindig a Reszkessetek, betörők! című trilógia viszi a pálmát a magyarok körében: 18 százalék válaszolta azt, hogy az ünnepek idején ezt a filmet nézi a legszívesebben. A klasszikus karácsonyi filmek listáján holtverseny alakult ki a második helyen, ahová az Igazából szerelem és A Grincs, 11-11 százalékkal.
Összesen 20 százalék mondta azt, nem szereti a karácsonyi filmeket. A férfiak 27 százaléka egyáltalán nem néz karácsonyi filmeket, a nőknél ez az arány 14 százalék.
#pszicho #pszichológia #pszichológus #terápia #terapeuta #stressz #szorongás #f2f #f2fstudio #ftakacsistvan #tanácsadás #munkaadó #kiégés #coaching #párkapcsolat #viselkedés #viselkedéselemző
Comments