top of page
[ DUNA ]

MÉREG: MI ÖNTI EL AZ AGYAT OLYANKOR?

A harag az emberi hat alapérzelem egyike. Különlegessége, hogy minden ember egyformán fejezi ki, függetlenül attól, hogy a világ melyik pontján él és hol nőtt fel. A legtöbben nem szeretünk mérgesek lenni, pedig hasznos is lehet: kapcsolati szabályozó szerepe van. Erről beszéltünk a Delta című műsorban.


Két dolog jön:

1. A műsor YouTube-linkje 2. Az interjú leirata


Videó: Duna tv | Delta | 2024. október 20.


F. Takács István pszichológus, egyetemi oktató. Több mint 10 év biológusi munka után fordult a viselkedéselemzés felé, jelenleg doktori kutatásain dolgozik. A haragról és méregről azt mondja: bár negatív érzelemként tartjuk számon, egy vita során akár pozitív eredményekhez is vezethet. F. Takács István azt mondja:

A harag egy ősi alapérzelem, amely segít megérteni, hogyan reagálunk azokra a helyzetekre, amelyek korlátoznak minket.

Szerinte egy mérges helyzet feloldásában az a legfontosabb, hogy érvekkel kezeljük a konfliktust és ne hirtelen felindulásból cselekedjünk.


Fotó: Delta, 2024. október 20.

– A méreg az a nem kedvellek és a gyűlöllek között helyezkedik el érzelmileg. Ez egy olyan negatív érzés, amelynek mindig van konkrét célpontja és tárgya, rendszerint egy másik ember, illetve annak egy konkrét cselekedete.


Amikor ez a cselekedet valamilyen módon negatívan érint minket, sértve érezzük magunkat, és ezzel az érzelemmel gyakran elégtételt keresünk. Ezért célunk, hogy a konfliktus feloldódjon, és a kapcsolat helyreálljon. A méregnek van egy kapcsolatszabályozó funkciója.

Ha mérges vagyok valakire, és ezt kifejezem, azzal meghatározom, mi az, ami számomra belefér a kapcsolatunkba, és mi az, ami már nem.

Minden érzelemnek több összetevője van. A méreg egyik összetevője a biológiai, fiziológiai reakció: a megemelkedett pulzus, légzésszám, és a kitágult pupilla egy felkészült állapotot tükröz, mintha támadó helyzetre készülnénk – mondja F. Takács István.


Fotó: Delta, 2024. október 20.

– Mivel a harag egy ősi alapérzelem, az agy egy nagyon ősi területén található a központja, az amigdalában, ami a limbikus rendszer része. A harag egy fiziológiai reakció eredménye. Amikor értékelem, hogy egy helyzet engem hogyan érint, és a kiértékelés negatív eredménnyel jár – például korlátozva érzem magam – akkor valószínűleg haragot fogok érezni, és ezzel az érzelemmel reagálok.

Haragcsökkentő technika

Az elárasztó érzelmek kezelésére F. Takács István egy egyszerű technikát ajánl: az úgynevezett „5-4-3-2-1” módszert. – Végig kell gondolni: mi az az öt dolog, amit látok, négy, amit hallok, három, amit meg tudok érinteni, kettő, amit megszagolhatok, és egy, amit meg tudok ízlelni. Ez a technika segíthet abban, hogy a jelenben maradva rendezzem a konfliktust, és ne az elárasztó érzelmek vezessenek.

Fontos, hogy ilyen helyzetekben ne hagyjuk, hogy az érzelmeink irányítsanak, mert akkor már nem arról fogunk vitatkozni, amiről eredetileg kellene.

– hangsúlyozza a pszichológus.


Fotó: Delta, 2024. október 20.


 


תגובות


POSZTOK

  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • SoundCloud - Black Circle
bottom of page