FOCI: MIÉRT SZURKOLUNK EGYÜTT? [+VIDEÓ]
Nincs még egy másik olyan sport, mint a foci, ami ilyen intenzíven meg tud mozgatni ennyi embert – fogalmazott F. Takács István pszichológus, aki szerint a szurkolás ősi motivációkat hoz elő az emberekben. Érezzük a csoporthoz tartozás erejét, együtt örülünk, és ugyanolyan mélyen érzünk vereség esetén is. A pszichológust a Reggeliben kérdeztük.
Két dolog jön:
1. A beszélgetés YouTube-linkje
2. Az interjú leirata
Videó: RTL | Reggeli | 2024. június 20.
– Miért van az, hogy a sport képes összekovácsolni egy nemzetet, vagy akár egész Európát? Mitől van az, hogy mindenki ezt nézi?
– A futball egyik legnagyobb sikere éppen abban rejlik, hogy nagyon sok embert képes megmozgatni, óriási intenzitással. Az egyén ilyenkor teljes mértékben képes feloldódni a csoport egységében, ahogy te is mondtad, ha a csapat nyer, az a saját győzelmünknek érződik, ha veszít, az a mi szomorúságunk. A futballban különösen erős tud lenni ez az érzés, mert világversenyeken nemcsak egy klubcsapatnak szorítunk, hanem egy egész nemzet egységében szurkolunk a válogatottnak, például egy EB-n vagy VB-n.
– Hogyan hat ez ránk emberekre, meg arra a csoportra, amelynek mi is a tagjai vagyunk?
– Amikor egy csoporthoz tartozunk, különösen egy ilyen erős közösséghez, mint a szurkolótábor, az meghatározza a viselkedésünket is. A futball esetében számos külső tényező – mint a zene, a csapatindulók, a közös szimbólumok – segíti ezt a közösségi érzést. Ha azonosulni tudunk a csoporttal, az „én” részben eltűnik, és átadja a helyét a „mi”-nek. Ilyenkor a csapat győzelme a mi győzelmünk. A pszichológia ezt a jelenséget hívja „sütkérezésnek a csoport dicsőségében.”
Az öröm és boldogság, amit a csapat győzelme okoz, az a saját sikerünkké válik. Ennek komoly önbizalom-növelő hatása van.
– És mi történik, ha a csapat veszít?
– Ha a csapat veszít, a szomorúság is közös lesz. Az ilyen mértékű azonosulás magyarázatot ad arra is, hogy miért történnek olyan kihágások, mint a huliganizmus. Csoportban mindig másképp viselkedik az ember, mint egyedül. A csoportban eltűnik az egyén felelőssége, és az emberek hajlamosak olyan dolgokat tenni, amiket egyedül nem tennének meg. A csoport felelőssége elfedi az egyéni döntéseket, és ilyenkor könnyen elragadhat minket a tömeg.
– Mi történik, ha a nemzet csapata kiesik a versenyből?
– Ha kiesik a csapat, a csoport gyászol. Érvek és ellenérvek csapnak össze, ki volt a hibás, mit lehetett volna másképp csinálni, de végül feldolgozzuk a vereséget. Mindig van egy masszív, kitartó szurkolói gárda, amely gyorsan túllép a sikertelenségen, és már a következő lehetőséget keresi, ahol újra szurkolhat. Ennek ismét énerősítő funkciója van. Ilyenkor az egyén olyan irányban torzítja a csapat sikertelenségének a magyarázatát, amelynek következtében a lehető legkevésbé érezheti magát gyengének. Szeretjük ebben az egészben azt keresni, ami hozzáad valamit az életünkhöz, amitől többek vagyunk.
– És mi lesz, ha továbbjutunk?
– Eufória és önjutalmazás jön. A szurkolók örülni fognak, és újra átélhetik azt az érzést, amiért annyira szeretünk szurkolni. Az egyén megélheti azokat a pozitív dolgokat, ami miatt érdemes a szurkolói közösséghez tartozni.
– Miért van az, hogy a futballnak sokkal nagyobb szurkolótábora van, mint például egy egyéni sportolónak, mint Milák Kristófnak, aki egyedül képviseli az országot?
– A foci csapatsport, és a csapatsportoknak mindig különleges erejük van. Már maguk a sportolók is egy csapat, közösségi élményt élnek át, amit a szurkolók is átélhetnek és megoszhatnak egymással. A futball (és minden csapatsport) emellett egyfajta szimbolikus harcot is jelent, amely régről jövő motivációkat ébreszt bennünk.
Bár a valódi harc a sportban nem történik meg, szimbolikusan mégis legyőzzük egymást. Ezt csinálják a sportolók a pályán.
A szurkolói oldalról ez áttételesen működik, de a lényeg ugyanaz: a győzelem érzése, mi vagyunk a nyertesek. Ezek az ősi motivációk mozgatják meg az embereket, ezért tudunk annyira belefeledkezni a szurkolásba, és ezért érezzük magunkat olyan boldognak vagy éppen szomorúnak, ha a csapat nyer vagy veszít.
Comentarios